fbpx

Scharmach.pl

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna jest to nic innego jak widoczna interpretacja marki, przemawiająca do zmysłów odbiorców. Jest to pewnego rodzaju sposób zaprezentowania danej firmy w postaci wizerunku. By odnieść sukces w konkretnym biznesie, firma i jej marki muszą się właściwie kojarzyć,a także w prawidłowy sposób docierać do swoich odbiorców. Stąd też jest nam potrzebna dobrze przemyślana i zaplanowana identyfikacja wizualna, która jest podstawowym elementem budowania wizerunku oraz tożsamości firmy lub marki.

Według badań wystarczy tylko 10 sekund do oceny drugiej osoby!

To dość mało czasu, aby przekonać klienta do swojej wizji marki. Niewątpliwie posiadanie spójnej identyfikacji wizualnej firmy podpowiada, że to właśnie TWOJA marka jest tą, której szukał! Mówiąc prościej, odbiorca uzna, że Twoje produkty lub usługi najbardziej spełnią jego oczekiwania i zaspokoją realne potrzeby.

Profesjonalna identyfikacja wizualna to kluczowy element pozycjonujący firmę w branży. Ponadto tworzy zaangażowanie, gdyż dzięki znakom, symbolom i językowi pomaga zarówno konsumentom, jak i pracownikom identyfikować się z marką. Warto zauważyć, że dobrze zaprojektowany branding daje pewność odbiorcom co do jakości usług. Jest dla nich gwarancją, iż Twoja marka spełni ich oczekiwania.

Identyfikacja wizualna służy kreowaniu wizerunku firmy na rynku. Termin ten określa ogół symboli i zachowań w celu wyróżnienia jej spośród konkurentów. Umiejętnie przygotowany branding przekłada się na realne zyski firmy oraz pozwala klientom na zapamiętanie działań Twojej marki. Wielu przedsiębiorców bardzo dobrze wie, że stworzenie pozytywnego wizerunku swojej firmy jest kluczem do sukcesu. Co ciekawe, klienci stawiają na dobrą jakość, która często kojarzy im się z konkretną marką.

Co decyduje o dobrej identyfikacji wizualnej?

Przede wszystkim indywidualność i kompleksowe podejście do tematu decyduje o dobrej identyfikacji wizualnej. Bez wątpienia indywidualny i oryginalny projekt jest tym, co wyróżnia Twoją firmę na tle konkurencji. Im Twoja firma stylem i komunikacją bardziej upodabnia się do innych, tym klienci mogą na nią nie zwrócić szczególnej uwagi. To głównie unikatowość odróżnia nas od innych. Z pewnością każdy element identyfikacji wizualnej powinien tworzyć z pozostałymi spójną całość. Chodzi o to, że dobre logo koresponduje zarówno z wybranymi dla firmy fontami i kolorami, jak i materiałami marketingowymi czy gadżetami reklamowymi.

Co zaliczamy do identyfikacji wizualnej?

Zakres identyfikacji wizualnej firmy może różnić się w zależności od strategii marketingowej lub kontekstu biznesowego. Bez wątpienia składa się on z elementów wizualnych oraz poza wizualnych.

Do elementów zaliczamy:

• logo/logotyp
• kolorystyka i typografia firmowa – krój i wielkość czcionek
• szata materiałów drukowanych firmy, marketingowych i promocyjnych
• wygląd produktów i ich opakowań
• wygląd strony internetowej
• dress code pracowników, design siedziby i otoczenia firmy, stoisk targowych, szyldów itd.

Oficjalnym zapisem powyższych elementów wizualnych identyfikacji jest księga identyfikacji wizualnej.

Vet Animal Posty - miniatura
Projekty graficzne pudełek dla VET-ANIMAL

Czym jest księga identyfikacji wizualnej?

Jest to dokument dla klienta, instrukcja użytkowania i postępowania z logiem, jak i również całością przygotowanej identyfikacji wizualnej. Dokument jest też bardzo przydatny w przypadku współpracy z innymi studiami reklamy i grafiki, gdyż dzięki niemu miejsca te posiadają wytyczne odnośnie do stylu, w jakim powinny być projektowane wszystkie materiały.

Dzięki temu opracowany system identyfikacji wizualnej zachowuje spójność przez cały czas pod warunkiem postępowania zgodnie z wytycznymi zawartymi w brand booku.

Profilaktyka Chorób Odkleszczowych - kolorsytyka
Budowa Logo - Profilaktyka Chorób Odkleszczowych

Księga identyfikacji marki zawiera dwa istotne elementy dokumentu: podstawowa księga znaku oraz księga standardów identyfikacji opisujące kwestie dotyczące oznaczeń graficznych marki.

Z tego też powodu księga identyfikacji wizualnej nazywana jest również księgą znaku.

Kredowe torby papierowe dla PapDrew
Druk wizytówek dla PapDrew

Księga może więc obejmować następujące elementy wizualnej identyfikacji firmy:

 • symbole firmy – logo, logotyp, symbole dekoracyjne
  kolory firmowe
 • typografia firmowa – krój i wielkość czcionek
 • szata materiałów drukowanych firmy – papier firmowy, koperty firmowe, kartki do zapisków, bilety wizytowe, dokumenty handlowe, rachunki i faktury, inne druki firmowe
 • wzory materiałów reklamowych, marketingowych, form audiowizualnych, prezentacji, materiałów drukowanych dla celów public relations
 • wygląd strony internetowej i mediów społecznościowych
 • dress code pracowników – ubiór i identyfikatory pracowników
 • oznakowanie środków transportu
 • design siedziby i otoczenia firmy – architektura i wystrój budynków, wnętrz biurowych, punktów sprzedaży
 • informacja wizualna – tablice informacyjne zewnętrzne, tablice informacyjne wewnętrzne, szyldy firmowe, tabliczki informacyjne typu wayfinding
 • inne elementy identyfikacji (flagi, transparenty, maskotki, upominki)

Jak powstaje skuteczna identyfikacja wizualna?

 1. Zebranie informacji i skrupulatny audyt firmy 
 2. Wnikliwa analiza danych
 3. Stworzenie logo oraz pozostałych elementów

1. Zebranie informacji i skrupulatny audyt firmy

Początek procesu tworzenia identyfikacji wizualnej to zawsze wywiad z klientem i wnikliwa analiza branży, w której działa lub chce działać, czyli najpierw musimy dokładnie zbadać terytorium, na którym przyjdzie działać i konkurować nowej lub istniejącej marce.

Bez tego rozpoczęcie procesu jest niemożliwe, gdyż brak jest informacji wpływających na zdefiniowanie charakteru identyfikacji wizualnej. Na tym etapie robimy pełny audyt marki tj. jak wygląda jej komunikacja z odbiorcami, co ją wyróżnia na rynku, jaką posiada wartość itp. Zdefiniowane celów biznesowych i ich priorytetów jest także jednym z głównych elementów w pierwszym etapie rozpoznawania.

Pudełko AZE

2. Wnikliwa analiza danych

Następnie na podstawie wnikliwej analizy zebranych przez nas danych przystępujemy do procesu projektowania identyfikacji wizualnej, której kolejnym krokiem jest zaprojektowanie nazwy firmy, produktu, a jeśli ta już istnieje, to konfrontujemy istniejącą nazwę z realiami rynku, na którym działa i proponujemy dające naszym zdaniem korzystne zmiany. Oczywiście zmiana ugruntowanej na rynku nazwy marki lub firmy może nie być najlepszym pomysłem, dlatego w tego typu sytuacjach najczęściej nic nie zmieniamy. Kolejno przechodzimy do procesu projektowania logo. Zawsze tworzymy kilka propozycji, biorąc pod uwagę grupę odbiorców, historię firmy, opis działalności i wartości.

Voucher dla Hotelu i Restauracji Molto Bene
Wizytówki dla molto bene
Ulotka składana dla Hotelu i Restauracji Molto Bene
Karta lojalnościowa - hotel i restauracja Molto Bene

3. Stworzenie logo oraz pozostałych elementów

Propozycje logo powstają na podstawie informacji uzyskanych z wywiadu z klientem, a także tych pozyskanych z badania rynku, co pozwala nam dopasować logo i tożsamość marki do rynkowych realiów, a także do oczekiwań, które przedstawia nam nasz klient. Z propozycji, które przedstawiamy klientowi, zostaje przez niego wybrana jedna opcja, która w późniejszym procesie jest dopracowywana w celu uzyskania finalnej kreacji. Gotowe logo staje się podstawą do stworzenia pozostałych elementów identyfikacji wizualnej, które nie mogłyby powstać bez wcześniejszego opracowania logo.

Z gotowym logo możliwe staje się przygotowanie pozostałych elementów identyfikacji wizualnej, co nie oznacza, że proces staje się mniej skomplikowany. Prawdą jest, iż opracowanie logo zajmuje najwięcej czasu, gdyż jest to fundamentalny element wymagający analizy i przemyślenia każdego aspektu, który będzie oddziaływać na klienta. Jednakże na etapie opracowywania pozostałych elementów wcale nie wyłączamy analizowania z procesu, gdyż powstające elementy muszą być spójne z wykonanym logo, muszą z nim prawidłowo współgrać i rezonować, aby razem stworzyć jednolity wizerunek marki. Dobrać należy odpowiedni krój pisma, pasujące zestawy kolorów, a także metody ich łączenia i prezentacji.

Branding dla Neptun Gym Fitness w Starogardzkiej Galerii Neptun

Nie można także zapomnieć o kompleksowym  przygotowaniu podstawowych materiałów użytkowych takich jak wizytówki, ulotki, papier firmowy, koperty, a także teczki wraz z praktycznymi przykładami ich zastosowania.

Psst! Zakres potrzebnych materiałów może być ustalony indywidualnie, gdyż przykładowo przy brandingu produktowym potrzebna może być ulotka, ale niekoniecznie papier firmowy!

Skuteczny branding wyróżni markę na rynku, przyciągając uwagę potencjalnych klientów!

Podsumowując, profesjonalna identyfikacja wizualna przyciąga uwagę potencjalnych klientów i zaprasza ich do podjęcia z Twoją firmą współpracy. Posiadanie spójnego brandingu jest sygnałem, że to właśnie TWOJEJ marce warto zaufać. W dzisiejszych czasach konsekwentne budowanie świadomości marki jest niezwykle istotne, ponieważ dba o indywidualną identyfikację wizualną Twojej marki.

Baner oczkowany dla Zakładu Opieki Zdrowotnej Medpharma
Projekty ulotek dla Medpharma

Należy pamiętać, że przygotowanie naprawdę dobrego systemu identyfikacji wizualnej wymaga wieloetapowego procesu, w którym zostaną wzięte pod uwagę wszystkie zmienne mające wpływ na jej kształt i charakter – są to między innymi analiza rynku i konkurencji, a także potencjalnych klientów wraz z oczekiwaniami i celami, które ma spełnić identyfikacja dla klienta zlecającego.

Nie czekaj i zleć przygotowanie skutecznej identyfikacji wizualnej odpowiednim specjalistom!

To, co wyróżnia Cię od innych, jest to, że właśnie takich znalazłeś. Wykonujemy projekty dla znanych marek i wprowadzamy na rynek zupełnie nowe pomysły. Zapytaj nas o bezpłatną wycenę.

Praca z wieloma agencjami rodzi wiele problemów, a co najważniejsze, generuje koszty dużo większe niż posiadanie jednego partnera do kompleksowego wsparcia. Oprócz kosztów związanych z obsługą, najważniejszy i najcenniejszy jest czas. My skracamy czas do minimum, tak by nasi klienci mogli skupić się na tym, co dla nich jest najważniejsze.
Jako agencja marketingowa typu full-service rozwiązujemy wiele problemów związanych z promocją produktów lub usług, między innymi:
 • Pomagamy w opracowaniu strategii, która pomoże osiągnąć cele marketingowe.
 • Projektujemy i wdrażamy kampanie reklamowe, takie jak reklamy telewizyjne, drukowane, online itp.
 • Tworzymy kreacje graficzne i projektujemy materiały promocyjne, takie jak identyfikacje, banery, katalogi itp.
 • Zajmujemy się budowaniem wizerunku firmy, zarządzaniem kryzysowym, organizacją wydarzeń itp.

 

 • Planujemy i realizujemy kampanie internetowe, takie jak kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, pozycjonowanie stron internetowych itp.
 • Budujemy rozwiązania online, takie jak strony, landingi, sklepy, B2B, e-commerce itp.
 • Przeprowadzamy badania rynku i analizujemy dane, aby lepiej zrozumieć klientów i rynki, na których działa firma.
 • Pomagamy firmom w budowaniu silnej marki i osiągnięciu sukcesu na rynku poprzez kompleksową obsługę marketingową.

TERAZ WIESZ,
ŻE POMOŻEMY TOBIE!

TERAZ WIESZ,
ŻE POMOŻEMY TOBIE!

Nasze działania opieramy na zautomatyzowanych działaniach marketingowych, skutecznie realizując zamierzone kroki. Wdrażając te rozwiązania już dziś, generujemy realne zyski dla Twojego biznesu.

4,5 gwiazdki z 42 opinii

Klikając „weź to” akceptujesz naszą politykę prywatności.

Wróć

1234
dalej
Otwórz czat
Potrzebujesz pomocy?
Witaj!
W czym mogę Ci pomóc?